RTB BOR -TAJNA RUDNOG TELA - "H"
O samim početcima otvaranja Rudnika Bakra Bor, svakako da postoje veoma mnogo podataka kako u samim arhivama ovog rudnika, tako i u mnogim bibljiotekama pa i u Borskoj bibjioteci.
No, malo je pozanto nekoliko detalja koje su se "izmigoljile" , znači sakrile od javnosti.
To je , takođe jedna od njih, i - Priča o jednom od rudničkih polja u samom Rudniku Bakra Bor. Čuvenom i nama poznatom kao "Rudno telo "H".
Ne možemo, a da se kratko ne osvrnemo, makar u nekoliko rečenica, o Đorđu Vajfertu i Franji Šisteku. Dvoje industrijalaca koji su i zaslužni za otvaranje i postojanje današnjeg Rudnika Bakra Bor.
Prekretnice mnogih dešavanja sa Srbijom, po mnogim pitanjima Srba i same ondašnje Srbije, su tokom daljnjih vremena , obeležile svakako izuzetno mnoge stvari. Mnoga dešavanja i mnogi tajni dogovori koji su se dešavali iz zatvorenih vrata na Berlinskom kongresu 1878 godine su posebna priča. Srbija, da bi dobila neke teritorijalne ustupke, dala je i žrtvovala mnogo toga što nas prati do današnjih dana. Od naše srbske istorije pa do mnogih drugih dešavanja u Srbiji, pa tako i u srbskom rudarstvu. Jedna od tih tajni je i pojava Feliksa Kanica kome je država Srbija tada izdala sva moguća ovlašćenja, pa čak i pratnju da bi švrljao svuda po Srbiji posebno.
O Đorđu Vajfertu i Franji šiteku, naravno da možete dobrano pročitati njihove biografije preko ovih linkova:
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%82%D0%BE%D1%80%D1%92%D0%B5_%D0%92%D0%B0%D1%98%D1%84%D0%B5%D1%80%D1%82
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D1%9A%D0%B0_%D0%A8%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BA
Međutim, ma koliko lepo zvučali svi podaci i zasluge ova dva, u nas poznata, u prvo vreme osnivača i vlasnika pivara, mnoge stvari su zataškavana za javnost.
Naime Đorđe Vajfert nije angažovao češkog inženjera Franju Šisteka sa konkretnim zadatkom da istražuje bilo kakva rudna bogatstva po Srbiji, već je poslat prvenstveno u švrljanje po Srbiji u potrazi za zlatom, zlatonosnim brdima, zaostalim antičkim oknima rudnika zlata na teritoriji Srbije.
Sve što je , i na šta su ova dva industrijalca na terenima naišla u ovoj potrazi, zapravo za zlatom, je kasnije naravno bilo dobro došlo ondašnjoj Srbiji.
Ova tadašnja ekipa je, pored svega ostaloga i ostalih parametara na terenima Timočke krajine, koristila i sve oskudne podatke koje je za sobom ostavio čuveni austrougarski putopisac, arheolog i etnolog Felik Filip Emanuel Kanic, koji je išpartao veći deo jugoistočne Evrope, pre svega tajno istražujući za potrebe zapadnih sila, lokalitete zaostalog antičkog rudarenja na ovim prostorima još iz vremena Tračana pa na dalje. Ovo mu je bio primarni zadatak, a sve ostalo što je za Kanicom ostajalo od podataka je istorija preimenovala u sve drugo bez spominjanja i otkrivanja konkretne uloge Feliksa Kanica na svim njegovim putovanjima po jugoistočnoj Evropi.
Da i ovo jednom kažemo pravim rečima.
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A4%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D1%81_%D0%9A%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86
Pored nekadašnjeg rudnika zlata "Blagojev kamen", koga su locirali i koje je nedugo kasnije počela eksploatacija zlata sa ove Kučajske lokacije, u daljnjem njihovom terenskom istraživanju su se obreli i na područje današnjeg Bora i Majdanpeka. Do tada im je primarno i najveće njihovo istraživanje bilo usmereno na obroncima planine "Deli Jovan". Reper za istra#ivanje "Deli Jovana" im je bio zaostala Rimska topionica zlata u selu Glogovici.
I naravno, umesto zlata, ovo dvoje industrijalaca- istraživača, uzorkuju i nalaze veoma bogata ležišta bakra. A u bakru naravo da uvek ima i srebra i zlata.
Sve dalje je naravno poznato javnosti, kako je teklo samo otvaranje , sada već Borskog rudnika bakra.
Francuzi su, u dogovoru sa vladajućom vlastelom u to vreme, su dobili eksploataciono pravo te dobili zeleno svetlo za otvaranjem "rudnika bakra" u Boru prevashodno. Za Blagojev kamen su se dogovorili da, pored francuza, jedan od koncesionara bude i sam kralj, a ne država ili neko drugi. Francuski industrijalccima je bio uslov da će otvoriti rudnik bakra u Boru (zbog zlata naravno a ne zbog bakra), pod uslovom da ih puste i u Blagojev kamen i to je ostvareno. Blagojev kamen naravno i prevashodno zbog zlata.
Kako je, kao što smo napomenuli, francuze pre svega interesovalo zlato , a ne toliko bakar, prilikom samog otvaranja rudnika bakra u Boru, radili su pre svega na eksploataciji zlata.Naravno da je dobro došla i velika količina bakra sa veoma velikim sadržajima i ovog metala potrebnog tada najviše u ratnoj industriji.
Tako je i urađen jedan poseban pogon - čuvena "Cementacija" , gde se je metodom odvajanja zlata iz kvarcnog peska uz pomoć luženja cijanidnim rastvorom, ovaj pogon radio isključivo na zlatu a ne na bakru.
KADA JE OTKRIVENO RUDNO TELO "H"?
Ma koliko strani eksploatatori, sada bakra u Boru, bili željni što većeg kapitala ili što više bakra tj.zlata, neke delove rudnih tela nisu želeli da diraju iz veoma prostih razloga - prisustva veoma velike količine otrovnih supstanci koje je odreženo ležište u rudi bakra posedovalo.
Tako su francuzi naišli i na jedno rudno telo gde je pored ostaloga ta ruda imala ogromnu količinu Arsena. Obzirom da su sva ondašnja ispitivanja ukazivala na veliku količinu arsena u toj rudi i pored velikog sadržaja bakra i zlata u njoj, zbog opsanosti i emisiji kancerogenog pre svega - Arsena, francuzi su ovo rudno ležište i istražna okna - zatvorili i nisu želeli da ovo rudno telo eksploatišu.
Na tim istražnim oknima su okačili table na kojima je pored oznake zabrane eksploatacije bio i simbol smrti, a to je lobanja sa ukrštenim kostima.
Inače ovaj simbol - "Adamova glava" ili "Mrtvačka glava" se koristi i danas kao simbol smrti ili neustrašivosti.
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%90%D0%B4%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0
Mnogo kasnije, kada više nije bilo stranaca, sada rukovodioci -vlasnici celog Borskog rudnika, ovo rudno ležište puno arsena su preimenovali šifrirano kao "Rudno telo Ha" , ćirilično "X" ili kako su veoma vešto ove ukrštene kosti pretvorili u ćirilično slovo "X".
Zašto pod imenom "Rudno telo Ha", pa upravo zato što su zakulisano onu lobanju i ukrštene koske na toj lobanji , gde su ukrštene kosti asociralo na ćirilično slovo "X",po tome i nazvali ili preimenovali ovo rudno telo kao "Rudno telo Ha". Ukrštene koske , kao znak otrova i smrtne opasnosti su preimenovali u "Ha".
Ono što nisu eksploatisali ni sami kolonizatori - francuzi, to je veoma suptilno eksploatisao Rudnik bakra Bor pod kodiranim nazivom "Rudno telo Ha".
Zbog izuzetno velike količine arsena i u jalovišnoj masi, čak je i ta jalovina, na okolnim jalovišnim planirima, posebno skladištena i na neki način odvojena od ostatka ostale jalovine. O tome svakako da postoje veoma precizni podaci u arhivama rudnika Bor koje su se svakako čuvale kao svojevrsna službena tajna rudnika Bakra Bor.
Bilo kako bilo, prilikom eksploatacije "rudnog tela Ha"- "ukrštene kosti", sva ta ruda iz ovog rudnog tela je iskopana, pretopljena u topioničkim pogonima i prerađena do zadnje tone.
Koliko je samo trovano svo stanovništvo grada Bora i koliko široko, svo okolno stanovništvo po selima, veoma je teško reći.
Svakako da se je sve to ogledalo u veoma pojačanim kancerogenim oboljenjima ogromnog broja stanovnika grada Bora i meštana okolnih sela samo nekoliko godina nakon eksploatacije ovog rudnog tela.
O ovome nikada i niko nije ovu činjenicu o eksploataciji "Rudnog tela Ha", obavestio građanstvo ili se o ovome ikada pisalo. Među lokalnim rudarima se jedino znalo , za terminologiju eksploatacije nekakvog "Rudnog tela H", a da niko nije znao zbog čega je ovo rudno telo imenovano ili dobilo ovakav naziv i ime: "Rudno telo Ha".
Ovo je istorijska istina o ovom rudnom telu, koju Vam nesebično prenosimo kao deo istorijata eksploatacije bakra u Boru.
Tek da naša pokolenja znaju šta se sve radilo u Boru i da se nije biralo sredstvo kako doći do što više bakra žrtvujući svesno zdravlje celokupnog stanovništva grada i svih okolnih sela koje traje do danas.
Eksploatacija "Rudnog tela Ha", je jedan od presedana koja su se dešavala u celokupnoj istoriji rudarenja na teritoriji Bora i Majdanpeka od vremena Francuza pa sve do danas.
Ovo trebaju znati svi građani Bora a isto tako i svi građani svih sela borske Opštine Bor pa i šire, na koje je ovakav topionički dim, pun arsena, padao dugi niz godina.
Autor teksta:
Milan K. Bogdanović