KOMPANIJA ZIJIN KONKURIŠE ZA SERTIFIKAT "SA 8000"
- DOK MEŠTANI SELA KRIVELJ KOD BORA VEĆ 29.DAN BLOKIRA PROLAZAK MEHANIZACIJE KROZ NJIHOVO SELO, KOMPANIJA ZIJIN APLICIRA ZA PRESTIŽNU LICENCU BRENDA "SA 8000" KOD "BUREAU VERITASA".
Ima li veće ironije nego da,dok na barikadama u selu Krivelj, već nepunih mesec dana sede meštani sela Krivelja kod Bora, zbog nerešenih svih pitanja po budućnost mešatana ovog sela, a da u isto vreme Kompanija ZIJIN, koja je direktno zaslužna za sva negativna dešavanja u ovome selu, traži od jedne od svetskih asocijacija u budućim razgovorima - "GROUP BUREAU VERITAS" (https://group.bureauveritas.com/ ), da dobije sertifikat ili licencu za standard - "SA 8000" !?
Menandžmet kompanije ZIJIN je 22. februara, održao prvi konsultativni sastanak sa predstavnicima "Bureau Veritas" grupe.
Predmet njihovog sastanka je svakako pokušaj dobijanja sertifikata SA8000.
Šta bukvalno znači kompaniji ZIJIN ovaj sertifikat i koje su određene norme za sticanje sertifikata SA 8000, pokušaćemo najjednostavnije da Vam objasnimo.
I ako pojedini misle da se ovaj sertifikat prvenstveno odnosi na unificiranje prava radnika u nekoj svetskoj kompaniji i mnogim drugim aspektima za zaštitu samih zapošljenih, rada dece i tako dalje, sertifikat SA8000 sadži i mnoge druge uslove za dobijanje ovog brendiranog sertifikata.
Pored svih drugih, veoma opštirnih i mnogobrojnih pravila ponašanja bilo koje kompanije koja želi ovaj sertifikat, za dobijanje ovoga sertifikata je neophodno svakako, i briga o ekologiji, društvena odgovornost, pa i na samome kraju i briga o "lokalnoj zajednici".
O čemu, pored ostaloga, govore "uslovi" za sticanje "SA 8000", a koji se tiču samo "društvene odgovornosti" bilo koje kompanije koja konkuriše za ovaj brend a tiče se dela "društvene odgovornosti" :
https://sa-intl.org/programs/sa8000/
https://zijinbor.com/
Globalizacija svetske privrede, liberalizacija svetske trgovine i ekonomske integracije nameđunarodnom tržistu, omogućavaju brojnim kompanijama pristup i poslovanje na prethodno nedostupnim tržištima.
U tako globalizovanoj ekonomiji korporativni sektor kontinuirano stiče sve vecu moć i utiče ne samo na komercijalnu, već i na širu društvenu sferu. Rezultat toga je povećani pritisak i rastuće interesovanje javnosti za temu korporativne odgovomosti i transparentnosti poslovanja, što je vremenom oblikovano u koncept korporativne društvene odgovomosti, koja prevazilazi uzak cilj povećanja prodaje i kratkoročne maksimizacije profita i ističe obavezu kompanije da svoje poslovanje uskladi sa potrebama društvene i životne sredine.
Pristup korporativnoj društvenoj odgovomosti (Corporate Social Responsibility) se vremenom menjao i prilagodavao aktuelnom društvenom trenutku, da bi danas pitanje poslovanja na društveno odgovoran način postalo ključna tema koja zaokuplja pažnju menadžmenta marketinski orjentisanih preduzeća. Rezultat toga je moguće prepoznati u činjenici da se u procesu odlučivanja ne vodi računa iskljucivo o očekivanim ekonomskim efektima poslovnih odluka, nego i o njihovom uticaju na širu drustvenu ulogu preduzeća.
Biti prepoznatljiv i konkurentan u danasnjem okruženju znači razvijati i negovati različite načine ophodenja prema važnim akterima svog društvenog okruženja, tako da se kod njih izazove osećaj prijatnosti, oduševljenja i privrženosti.
U nastojanju da doprinese zajednici u kojoj posluje, za kompaniju je nužno da se uključi u rešavanje određenih društvenih problema i u skladu sa svojim mogućnostima, ponudi odgovarajući doprinos kroz aktivnosti:
• ulaganja u zaštitu životne sredine,
• edukaciju razlicitih grupa građana,
• ljudska prava,
• izgradnju društveno potrebnih objekata,
• stipendiranje pojedinaca i grupa, poboljšanje uslova za očuvanje zdravlja i sl.
Međutim, nije dovoljno da kompanije samo razviju i implementiraju društveno odgovome inicijative i aktivnosti, nego da rezultate istih šire promovišu, jer realizacija društveno prihvatljivih i željenih misija, zahteva veću transparentnost. Neizostavni deo slobodnog tržišta je dostupnost i informacija o ovim akcijama, koje mogu značajno da utiču na odluke i ponašanje kupaca i drugih stejkholdera. Kompanija ima potrebu ne samo da identifikuje ono sto je razlikuje od drugih, već i da te definisane distinkcije efikasno komunicira interesnim grupama:
- kupci,
- zaposleni,
- investitori,
- lokalna zajednica:
Jedan od načina da se kompanija razlikuje od drugih, te ojača identitet svog brenda i konkurentnost uopšte, jeste i iniciranje održivih, progresivnih i društveno odgovornih poslovnih aktivnosti. Odgovomo ponašanje kompanija, ali i drugih organizacija i institucija se može procenjivati sa stanovišta uzdržavanja od preduzimanja neke akcije kao sto su korupcija, prevare, bahato i neetično ponašanje ·koje bi štetilo zajednici, njenim ljudima, životnoj sredini i slično. Istovremeno, ova odgovornost može značiti i proaktivno delovanje u smislu pozitivnog doprinosa zajednici kroz različite društvene aktivnosti. Inicijativa za ovu vrstu društvenog angažovanja može doći iz spoljnjeg okruženja, s obzirom na sve prisutnije apele različitih zainteresovanih grupa i pojedinaca da preduzeća pomognu određene događaje i akcije, doprinoseći time ostvarivanju humanih i plemenitih ciljeva. Sa druge strane, preduzeće moze i samo aktivno tragati za onim idejama čiju ce realizaciju na odgovarajući način podržati a u koje veruje ili ih visoko vrednuje veliki broj ljudi. Na taj način preduzeće lakse može pridobiti njihovu pažnju koju bi moglo da pretvori u naklonost za sebe i svoje proizvode, a zatim u jačanje svog ugleda i u povećanje svoje prodaje.
Društveno odgovorno ponašanje je poželjna dugoročna marketinška i poslovna orjentacija preduzeća. Njena suština je u delovanju koje je mnogo više od onoga što propisuje zakon, i ukljucuje ideju da je reaktivan stav prema društvenim problemima bolje zameniti proaktivnim, dobrovoljnim i preventivnim aktivnostima, kako se ograničeni resursi ne bi trošili na uklanjanje posledica nezakonitog i neetičkog ponašanja.
Prihvatanjem koncepta društveno odgovomog poslovanja i informisanjem okruženja o tome, kroz različite vidove komunikacije, preduzeće počinje da se razlikuje od konkurenata, što može omogućiti bolje pozicioniranje na tržištu, veću lojalnost kupaca usled njihove pozitivne predstave koju stiču o preduzeću, a posledično i veću prodaju njenih proizvoda i usluga. Osim toga primena koncepta društveno odgovomog poslovanja ima i sledeće prednosti:
- povećanje ugleda kod finansijskih institucija te lakše kreditiranje,
- povećanje cena akcija na berzi,
- privlačenje i zadržavanje visokokvalitetnih kadrova,
- smanjenje operativnih troškova poslovanja i
- dugoročno gledano, povećanje profita.
U nastojanju da poboljša neki aspekt životne zajednice u kojoj posluje, kompanija se može povezivati i sa drugim društvenim akterima u zajednici (kao npr. organizacijama civilnog društva, vladinim i nevladinim organizacijama, profesionalnim udruženjima, akademskim institucijama i sl). Način na koji ce kompanija komunicirati svoje društveno korisno angažovanje postaje presudan i od njega zavisi percepcija koju ce stejkholderi i šira javnost steći o njoj. Grupa stejkholdera koju je veoma važno infonmisati o aktivnostima kompanije na polju korporativne društvene odgovomosti su kupci.
Dobra politika društveno odgovomog poslovanja bazirana na kooperaciji kompanije sa državom i zajednicom, u koju investira, te implementacija principa održivog razvoja, demonstrira lokalnu posvećenost globalne kompanije. Ključna podrucja na koja društveno, svesno i odgovomo preduzeće moze uticati su:
- ljudska prava,
- prava radnika,
- zdravstvo,
- kultura,
- sport,
- zaštita životne sredine,
- partnerstvo sa lokalnom zajednicom,
- odnosi sa posrednicima i dobavljačima.
........... itd, itd, itd
Ako sve ovo, i mnogo toga ovde,ne navedeno, treba da kvalifikuje ili da kompanija ZIJIN želi i može da konkuriše za sertifikat SA8000, onda je svakako potrebno da u mnogome što šta promeni u svom poslovanju i posebno u odnosima kako prema prvenstveno životnoj sredini i ekologiji ( na čemu je uradila neke manje pomake), ali i svakako mnogo, mnogo više i uraditi na " odnosu prema lokalnoj zajednici"!
Ako samo uzmemo primer, kako se i na koji način, kompanija ZIJIN COPPER BOR, odnosi prema žiteljima sela Krivelj, koji su već mesec dana u svojevrsnom buntu zbog neprincipijelnih, nedoslednih odnosa prema ovim žiteljima.
- Gde se ne poštuju nikakva ljudska, manjinska prava, kulturološka zdanja u ovome selu, već se intenziviranim rudarskim aktivnostima, sve ruši ispred njihovih mehanizacija.
- Gde meštani sela Krivelj "mole" sve redom da ih se iseli, da im se ne ruga kompanija ZIJIN sa cenama njihovih nekretnina......
- Gde je tu onda bilo kakva "društvena odgovornost" prema samo lokalnoj zajednici kompanije ZIJIN?
Treba se svakako zapitati i zapitati jednog od izdavača ovakvog sertifikata SA 8000, Bureau Veritas Group :
- Da li kompanija ZIJIN , smatra da može, sa ovakvim ponašanjem prema lokalnim zajednicama (primer sela Krivelj), uz nekakvo posredovanje, verovatno već izabranih predstavnika, koji će kao sutra posredovati makar po Evropi, brendirati ovu kompaniju u nastojanju da pokažu kompaniju ZIJIN, kao "zaslužnu za sticanje bredna - SA 8000" kod "BUREAU VERITASA"?
- Da li i koliko je Bureau Veritas Group, upoznat dosledno sa svim problemima između lokalnih zajednica i kompanije ZIJIN, pre izdavanja bilo kakvog sertisikata SA 8000?
- Da li su, i dali će naši predstavnici, iz našeg dela menandžmenta, koji su prisustvovali ovom sastanku kompanije ZIJIN i predstavnika "Bureau Veritasa", imati toliko petlje i mudrosti i da sutra lažno predstavljaju kroz njihovu papirologiju, Bureau Veritas Grupi, sve ono što Kompanija ZIJIN, radi makar prema lokalnom stanovništvu ?
- Da li kompanija ZIJIN Cooper Bor, zna da, kako se ovaj sertifikat daje, tako se uzima, a da izdavač ovakvog sertifikata kasnije završi na međunarodnom sudu u koliko se dokaže da je lažiran izveštaj o izdavanju sertifikata ?
- Da li ćete gospodo, za malo udobnih fotelja moći da "ispod žita" i van kontrole svih ovih napaćenih meštana, koje delom i Vi posredno maltretirate, moći i smeti da prenebegnete istinu koja samo na nekoliko primera, pokazuje svu nedoslednost kompanije ZIJIN, koja želi da se predstavi i drugim zemljama u Evropi makar, a u koje bi želela da investira možda sutra, kao u Srbiji, i sa ovako neprincipijelnim odnosom prema lokalnom stanovništvu Bora i Majdanpeka dobije prohodnost u Evropi van Srbije i eventualno Mađarske?
- Da li je dovoljna samo Vaša sigurna plata ili lični dohodak, sutra plaćena službena putovanja u brendiranju ove kompanije, da bi Kompaniju ZIJIN pokazali svetu da poštuje sva moguća pravila koja bi je kvalifikovala za SA8000 ?
Sitna donatorstva, koja ova kompanija primenjuje prema lokalnim zajednicama, nisu samo dovoljna da nadomesti egzistencijalne probleme samo nekoliko već sela ili Mesnih Zajednica koje su pod najvećim udarom najintenzivnijeg rudarenja koja su se dešavala na ovim prostorima u zadnjih više od 100 godina.
Pored svih drugih parametara koja su potrebna za sticanje SA 8000, nisu samo tu uslovi rada rudara, zaštita njihovih prava, zaštitne norme na radu,.......neophodno je svakako da se kardinalno promeni narativ i odnos prema lokalnom stanovništvu.
Kako prema seoskim Mesnim Zajednicama, tako i prema celokupnom gradskom življu u gradovima Boru i Majdanpeku.
Sve dotle, morate znati da cela Evropska Unija, pa i šire po svetu, budno prate šta se sve dešava i kakav je odnos kineskog dela kompanije prema lokalnom stanovništvu i samim time prema "Društvenoj odgovornosti" ove rudarske kompanije kao jednog od ključnijih argumenata za sticanje brenda "SA 8000".
Nadamo se da smo bar malo pomogli objašnjenjima koje se tiču sertifikata"SA 8000 ", a na koje pretenduje Kineska kompanija ZIJIN.
S poštovanjem,
www.krivelj.org