KAKO KOMŠIJSKA PRODAJA IMOVINE UTIČE NA VAS?
DALI ME KOMŠIJA NJEGOVOM PRODAJOM
OŠTEĆUJE U BUDUĆNOSTI?
Ovaj članak posvećujemo analitici i objašnjenjima:
1. - Šta se i kako odražava prodaja nekih nepokretnosti kineskom ZIJIN-u, Rakiti, Rio Tintu kao i u svim drugim slučajevima na ostale meštane i vlasnike nepokretnosti?
2. - Koja su samo neka pravila u sijasetu mnogih, prilikom prodaje zemljišta prekršena?
Kada smo se odlučili da ovu temu obradimo malo detaljnije , osnovni reper nam je bila sugestija gradonačelnika Bora, koju je spomenuo na poslednjem zboru meštana sela Krivelja i svih drugih prisutnih na ovome zboru.
Malo je ko primetio, a još manje se udubio u reči gradonačelnika , kada smo se dotakli pitanja "Cena nepokretnosti" koje uporno Opštinski organi (Poreska Uprava Bora) čuvaju kao najveću tajnu.
Gradonačelnik je izneo jednu ovakvu konstataciju koju ćemo otprilike interpretirati: "Znate, cene poljoprivrednog zemljišta i šuma se menjaju svake godine. Nekad budu veće, nekada budu manje!"
Ova digresija gradonačelnika , izrečena na javnom mestu nas je nagnala da se pozabavimo ovim njegovim rečima.
Manje više svi znaju da se cene nepokretnosti, gde se pre svega misli na cene i vrednosti poljoprivrednog zemljišta ili šuma, iz godine u godinu samo povećavaju a nikako ne padaju. Kada su bile smanjivane od godine do godine unapred? Pa nikada.
Kada se vidi formula po kojoj se određuju cene ovih zemljišta, koje uređuje poreska uprava ili određeni rejoni prinadležnosti poreskih Uprava, veoma je jasno da svake godine cene rastu a nikako se ne smanjivaju. Kako se onda po gradonačelniku grada Bora mogu "smanjiti"?
Međutim, nije gradonačelnik ovo izrekao tek onako- paušalno. Svakako da je imao na umu neku viziju koja će nas čekati u skoroj budućnosti.
Gde je tu kvaka?
Pa eto , pored ostaloga gde je ta kvakica:
UTICAJ PRODAJE NEPOKRETNOSTI KOMPANIJAMA ILI PRIVATNICIMA, ODREĐENOG BROJA MEŠTANA-PRODAVCA NA OSTALE GRAĐANE KOJI NE ŽELE DA PRODAJU NJIHOVE NEPOKRETNOSTI !
Svakako da će bilo kod od Vas, koji se nije odlučio da ni po koju cenu proda njegovo imanje i njegovu imovinu stranoj kompaniji pod uslovima "Slobodne prodaje", reći:
- Ma šta me bre briga za komšiju što je dao u bescenje njegovu njivu, šumu, baštu, livadu, pašnjak, baštu,..... To je njegova stvar i šta to mene briga, neka proda njegovo je!
Naravno da je svaki vlasnik apsolutni gospodar njegove imovine i da može sa njom sasvim slobodno da raspolaže u bilo kakvoj trgovini. Naravno osim u slučajevima Eksproprijacije ili prinudnog otuđenja za potrebe države ili nekoga druga za koga država mora pre svega da proglasi JAVNI INTERES, pa zatim sledi po automatizmu i EKSPROPRIJACIJA! EKSPROPRIJACIJA PO AUTOMATIZMU POKREĆE CENE NEPOKRETNOSTI PORESKE UPRAVE!
O svemu ovome imate na našem sajtu bezbroj članaka koji govore o ovome.
Zadržaćemo se na ovoj pukoj prodaji njegove imovine našeg komšije.
Komšije koga nije briga šta će se sa ostalima desiti, već je njemu važno da sebi strpa neke novce u njegov džep.
Međutim , svi oni koji kažu : "Baš me briga za njega što je prodao po tako maloj ceni, ja svoje neću da prodam!" očigledno nisu svesni mnogih činjenica. Apsolutno nisu svesni da komšijska prodaja po mizernim cenama, već sutra ima i te kako uticaja i reperkusije na vrednost ili cenu VAŠE imovine koja je tik uz njegovu prodatu ili pak se nalazi na istoj teritoriji KO.
Kako i zašto?
Odgovor je veoma jednostavan.
Ako se svake kalendarske godine menjaju cene u poreskoj upravi, jedan od parametara za određivanje cena za narednu godinu je i : KUPOPRODAJNA CENA SUSEDNIH NEPOKRETNOSTI ! Bilo da se radilo o direktnoj prodaji "po Slobodnoj pogodbi", nekim sudskim odlukama ili na bilo koji druge načine pa i Eksproprijacijom.
Ovo praktično znači da je Vaš komšija, prodavajući njegovu imovinu, po nekim bezvezno malim cenama, ta njegova prodaja će uticati na mnogo manju cenu koju bude izvela poreska uprava za narednu godinu i na Vašu nepokretnost!
Pa dragi naši meštani, da li Vam je sada sve jedno da li će neko od Vaših komšijskih vlasnika parcela, prodati nešto njegovo u bescenje i da na sve to kažete: Ma baš me briga za koliko je prodao??
Ne treba da više kineska kompanija ili neko drugi kaže i hvali se da je njima neko, eto prodato nam je preko 6.000 parcela po daleko manjim cenama nego što propisuje Vaš Cenovnik Poreske Uprave i time vrbuju i Vas da im isto prodate ispod svake normalne cene Vašu imovinu. Dovoljno je da Vaš sused, Vaš komšija proda njegovo imanje po minornim cenama to se Vama vraća kao bumerang već naredne kalendarske godine.
Praktično Vaš komšija ZAKOPAVA i Vašu sutrašnju cenu !!!
Da li ste sada sveni koja je ovde matematička igra? Šta svima nama rade oni koji u bescenje prodaju niihovu imovinu koju uglavnom nisu nikada stekli njihovom ličnom kupovinom već je najčešće nasleđivali po ko zna kojim sve osnovama.
Pa govorite i dalje- baš me briga!
Gospodine gradonačelniče Bora, potpuno ste bili u pravu. Sledeće godine ćemo imati zbog svega ovoga što radi, kineska kompanija, što rade lokalni tajkuni koji kupuju enormne količine poljoprivrednog zemljišta i šuma od građana, daleko manju cenu naše nepokretnosti i po Cenovniku Poreske Uprave.
Samo dozvoljavajte i dalje kršenje svih mogućih zakonskih regulativa više Zakona RS koji regulišu ovu oblast po osnovu više zakona. Ovom najvećom nedozvoljenom trgovinom (ZIJIN-a) direktno oštećujete apsolutno sutra sve vlasnike nepokretnosti na teritoriji KO Bor. Ovoga puta ste apsolutno bili u pravu sa Vašom konstatacijom. Bravo gradonačelniče. Narodu samo treba vremena da sažvaće svaku Vašu izgovorenu reč.
Da Vas samo pitamo:
Samo dozvoljavajte i dalje kršenje svih mogućih zakonskih regulativa više Zakona RS koji regulišu ovu oblast po osnovu više zakona. Ovom najvećom nedozvoljenom trgovinom (ZIJIN-a) direktno oštećujete apsolutno sutra sve vlasnike nepokretnosti na teritoriji KO Bor. Ovoga puta ste apsolutno bili u pravu sa Vašom konstatacijom. Bravo gradonačelniče. Narodu samo treba vremena da sažvaće svaku Vašu izgovorenu reč.
Da Vas samo pitamo:
Šta radi Vaš Opštinski pravobranilac?
Šta rade sve notarske službe?
Šta rade sve ostale gradske službe a koje sve ovo veoma dobro znaju i ćute?
Šta rade sve notarske službe?
Šta rade sve ostale gradske službe a koje sve ovo veoma dobro znaju i ćute?
KRŠENJE DELA ZAKONA O TRANSAKCIJI I PRENOSU IMOVINE
Pored kršenja mnogih zakonskih odredbi kod kupovine stranaca ili stranih kompanija poljoprivrednog zemljišta ili šuma, svima je prošao neprimećeno i još jedno kršenje jedne od odredbi zakona: PRAVO PREČE KUPOVINE!
Lično ne verujemo da je iko, ali iko od onih koji su svoje nepokretnosti prodavali ZIJIN-u, Rakiti, Rio Tintu ili ma kome drugome, njihovu imovinu, o nameri prodaje obavestili ili u najmanju ruku ponudili njegovo imanje vlasniku susedne katastarske parcele!?
Isto tako lično ne verujem da je na ovo ukazivlo stranci-prodavcu ma ko od Notaskih službi ili neka druga pravna jedinica koja se bavila uknjiženjem ili transakcijom vlasništva ma koje parcele, a na šta su bili dužni da o ovome obaveste eventualnog PRODAVCA jer on o ovome možda i nema saznanja?
Šta o ovome govori pravna služba možete pročitati recimo ovde :
A šta o PREČOJ KUPOVINI govori ZAKON O PROMETU NEPOKRETNOSTI, sa posebnim akcentom na članove 6 i 7 ovog zakona, kojeg ovde citiramo doslovce:
"Član 6
Vlasnik koji namerava da proda poljoprivredno zemljište, dužan je da ga prethodno ponudi vlasniku susednog poljoprivrednog zemljišta.
U slučaju kad ima više vlasnika susednog zemljišta čije se poljoprivredno zemljište graniči sa poljoprivrednim zemljištem prodavca, prvenstvo u ostvarivanju prava preče kupovine ima vlasnik susednog zemljišta čije se poljoprivredno zemljište pretežnim delom graniči sa zemljištem prodavca. Ako ima više vlasnika susednog zemljišta čije se poljoprivredno zemljište pretežnim delom graniči sa zemljištem prodavca, a granične linije su jednake, prednost između njih ima vlasnik susednog zemljišta čija je površina najveća.
U ostvarivanju prava preče kupovine vlasnik susednog zemljišta je po redosledu iza suvlasnika zemljišta koje je predmet prodaje.
Član 7
Ponuda iz čl. 5. i 6. ovog zakona, koja se dostavlja istovremeno svim nosiocima prava preče kupovine, mora da sadrži podatke o nepokretnosti, ceni i ostalim uslovima prodaje.
Ponuda mora biti u pismenom obliku.
Imalac prava preče kupovine dužan je da se u roku od 15 dana od dana prijema ponude pismenim putem izjasni o ponudi.
Ponuda i izjava o prihvatanju ponude iz st. 1. i 3. ovog člana mora se učiniti preporučenim pismom.
Pametnom dovoljno!
Za Vas pripremili i uredili:
uređivački tim našega sajta
uz svesrdnu pomoć advokata i advokatskih kancelarija,
koji se bave ovom našom problematikom.
koji se bave ovom našom problematikom.