PREDLOZI ODBORNIKA SKUPŠTINE GRADA BORA
ZA DOPUNU DNEVNOG REDA SEDNICE 30.09.2021
Objavljujemo odborničke predloge - dopune dnevnog reda sednice Skupštine grada Bora,zakazane za 30 septembar 2021 godine ( četvrtak) sa početkom u 9,00 časova.
Kao dopunske tačke dnevnoga reda predlažu se sledeće četiri tačke , kao dopune dnevnog reda:
1.- ...........
ГРАД БОР
-Скупштина града Бора
-Председник Скупштине
Предмет: Допуна предлога дневног реда Скупштине града Бора
Поштовани,
У складу са чланом 99. Пословника Скупштине града Бора предлажемо допуну дневног реда 24. Седнице Скупштине града Бора која је заказана за 30. септембар 2021. године (четвртак) са почетком у 9 часова, следећом тачком:
Извештај о решавању проблема грађана Кривеља насталих услед вишедеценијске експлоатације минералних сировина
Образложење предлога:
Деценијама су грађани села Кривељ угрожени рударским активностима. Поред сталног минирања, присутне прашине, загађени су вода и земљиште. Добијали су разна обећања од стране републичких и локалних власти која нису неиспуњена. Неизвесност их прати годинама. Утицај рудника из састава некадашњег РТБ а сада Zijin на живот и здравље грађана Кривеља је свакодневан и испуњен страхом. Више пута одржани састанци чланова МЗ Кривељ у Министарству рударства, градској управи Бора, као и разговори у другим надлежним институцијама нису дали резултате. Осим обећања никаква им одржива решења нису предочена.
На Збору грађана Кривеља одржаног 31. Јула 2021. године представници Министарства рударства и енергетике и локалне власти обећали су да ће потенцијалне локације за пресељење села бити познате и мештанима Кривеља саопштене до 1. Септембра 2021. године. Услов је да локације не буду место потенцијалног рударења у наредним деценијама.
На збору је обећано да ће сви житељи бити редовно обавештавани о свим одлукама, а да ће сваки њихов предлог и сугестија бити саслушани.
Тада су ставове Кривељана о измештању целог насеља, али и сеоског гробља, подржали и представници Министарства рударства и енергетике, али и у локалној самоуправи. Мештанима су на збору Дејан Милијановић, помоћник министарке рударства и енергетике и Александар Миликић, градоначелник Бора, поручили да "ниједан житељ села Кривељ у предстојећем поступку пресељења не сме бити оштећен на било који начин".
Кривељанима је тада обећано да ће се након саопштавања потенцијалних локација за нови Кривељ након 1. Септембра, као ороченог датума, убрзо радити на планским документима и припреми за инфраструктурне активности.
Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић рекла је да ће сви мештани борског села Кривељ бити пресељени и да ће Влада формирати радну групу која ће се бавити овим проблемом.
Од тог збора је прошло скоро три месеца а од обећаног ништа није урађено.
12. Септембра 2021. године је одржан нови збор коме ниједан представник локалне извршне власти није присуствовао.
На том збору затражено је од власти да у року од 10 дана грађанима Кривеља доставе нацрт Програмских основа за пресељење села Кривељ а у року од 30 дана доношење дела Просторног плана подручја посебне намене борско-мајданпечког рударског басена који се односи на село Кривељ. Такође је затражено да се у року од 60 дана прогласи „Јавни интерес за за целокупно подручје катастарске општине Кривељ.
Са збора је поручено да ће се у случају неиспуњења ових захтева приступити свим другим могућим и расположивим методама и начинима борбе за остваривање њихових права на нормалан живот и егзистенцију.
Имајући у виду да се нико од представника власти није удостојио да одговори ни по једном захтеву са збора, сматрам да је моја обавеза као одборника да предложим Скупштини града Бора на усвајање и разматрање као допунску тачку дневног реда овај велики проблем наших суграђана из Кривеља.
Верујемо да би извештај локалне власти града Бора и расправа о Кривељу дали позитиван помак јер би се у решавање проблема укључили релевантни представници грађана Бора, како из власти тако и опозиције, чланови МЗ Кривељ, представници фирме Zijin, надлежних републичких институција и други.
Мора се узети у обзир оно што су чланови МЗ Кривељ, заједно са грађанима, у више наврата тражили: свеобухватно решавање њихових проблема кроз доношење одрживог плана пресељења за сва домаћинства Кривеља а не само једног броја, локацију као и рок за пресељење. Интензивирање рударских активности чини останак и опстанак становника Кривеља немогућим. Проналажење безбедне и адекватне локације са могућношћу изградње најбоље инфраструктуре.
Скупштина би након расправе донела Закључак и оформила Комисију од представника свих одборничких група, МЗ Кривељ, Републике Србије и фирме Zijin.
Напомена: Предлажемо да се на Седницу, између осталих, по овој тачки дневног реда позову:
1. Представник Министарства рударства,
2. Представник Министарства за заштиту животне средине,
3. Представник Института за рударство и металургију у Бору,
4. Представник Техничког факултета у Бору,
5. Чланови Савета МЗ Кривељ, и др.
Захтев подноси:
Одборник Скупштине града Бора
____________________________________
Драган Марковић,
Ул. Ђ.А.Куна бр. 8/2, Бор
==================================================
2.- ..........
ГРАД БОР
-Скупштина града Бора
-Председник Скупштине
Предмет: Допуна предлога дневног реда Скупштине града Бора
Поштовани,
У складу са чланом 99. Пословника Скупштине града Бора предлажемо допуну дневног реда 24. Седнице Скупштине града Бора која је заказана за 30. септембар 2021. године (четвртак) са почетком у 9 часова, следећом тачком:
Разматрање проблема грађана МЗ „ Слатина“, МЗ „Доња Бела Река“, МЗ „Метовница“, МЗ „Брестовац“ и МЗ „Оштрељ“ насталих услед експлоатације минералних сировина
Образложење предлога:
Изменама закона је за поједине делове града Бора, у зони рударења, проглашен од стране републичких власти тзв. Јавни интерес (пример је рудник „Чукару Пеки“).
Грађани Бора и околних села суочени су са овим појмом иако им нико од надлежних републичких органа није објаснио какав је то јавни интерес, нити их је питао да ли се слажу са таквим „јавним интересом“. Проглашени јавни интерес је селима попут Слатине, Метовнице и Брестовца донело много непознаница и још више проблема.
Непознаница је шта се све подразумева под термином јавни интерес. Раније се он повезивао са решавањем животних проблема грађана везано за путну, водоводну, електричну и другу инфраструктуру. Данас се он, доношењем нових законских решења, везује пре свега за рударске инвестиције и инвестиције у области енергетике.
Имајући у виду да се јављају многе непознанице потребно је отворити дебату и кроз јавну расправу у најважнијем дому, Скупштини града Бора, грађанима Бора и околних села појаснити какав јавни интерес они остварују, имајући у виду да се еколошки и други проблеми гомилају. Ни из далека се не може са прецизношћу предвидети шта ће наредне деценије рударења донети ако се зна да су велике површине на територији града Бора предвиђене за рударску експлоатацију. Јавља се опасност по преостале чисте водотокове, земљиште, као и нејасна ситуација у вези опстанка појединих села па чак и делова градског дела Бора. Овде је јасан интерес инвеститора, али је под знаком питања јавни интерес грађана града Бора и будућих генерација. Да би се предупредиле поједине немиле ситуације које прате рударске активности потребно је на време реаговати.
Вишедеценијски проблеми грађана Слатине, Оштреља, Доње Беле Реке, Бучја, а након отварања рудника „Чукару Пеки“ и Метовнице и Брестовца, морају алармирати све институције у Бору и републици.
Морају се кроз дебату размотрити сви проблеми мештана ових села а као највиша институција Града Бора Скупштина треба да донесе Закључке који ће помоћи у решавању њихових проблема. То је обавеза како извршне тако, још више, законодавне власти.
Бор и села у зони рударења су данас најзагађенији део Србије.
Напомена: Предлажемо да се на Седницу, између осталих, по овој тачки дневног реда позову:
1. Начелник Борског управног округа,
2. Представник Министарства рударства,
3. Представник Министарства за заштиту животне средине,
4. Представник Института за рударство и металургију у Бору,
5. Представник Техничког факултета у Бору,
6. Представници Савета месних заједница и др.
Захтев подноси:
Одборник Скупштине града Бора
____________________________________
Драган Марковић,
Ул. Ђ.А.Куна бр. 8/2, Бор
===================================================
3.-...........
ГРАД БОР
-Скупштина града Бора
-Председник Скупштине
Предмет: Допуна предлога дневног реда Скупштине града Бора
Поштовани,
У складу са чланом 99. Пословника Скупштине града Бора предлажемо допуну дневног реда 24. Седнице Скупштине града Бора која је заказана за 30. септембар 2021. године (четвртак) са почетком у 9 часова, следећом тачком:
Разматрање проблема грађана МЗ „Брезоник“ насталих услед вишедеценијске експлоатације минералних сировина
Образложење предлога:
Грађани МЗ „Брезоник“ су услед рударких активности које су последњих година интензивиране у великом проблему. Брезоник је због сталног минирања, присутне прашине, дима из Топионице, близине вентилационих окана, јаловишта, са загађеним земљиштем постало место које је све мање гостољубиво за нормалан живот. Свакодневни живот прате стални потреси, вибрације и бука, настала због радова у близини насеља и минирања на кривељском камену. Немогуће је бављење било којом делатношћу. Због загађеног земљишта пољопривреда је обесмишљена.
Због потреса долази до пуцања темеља и зидова кућа. Изласци рударског инспектора по захтевима Савета МЗ „Брезоник“ нису допринели нормализацији стања бољем животу мештана. Дописи и захтеви другим надлежним институцијама нису уродили плодом.
Одржан је велики број седница МЗ „Брезоник“ , неки и у проширеном саставу (присуствовали су грађани који нису чланови Савета) и са којих су упућени захтеви да им се проблеми реше. Комисије за процену штете нису више фактор који је битан у решавању њихових проблема. Тражили су да им се од стране одговорних институција одговори какав је план државе у вези њиховог статуса имајући у виду да се тек очекују рударски радови већег обима. Они сами напомињу да је њихова судбина слична судбини Кривељана.
Имајући у виду да се нико од представника власти није удостојио да одговори ни по једном захтеву, апелу, сматрам да је наша обавеза као одборника да предложимо Скупштини града Бора на усвајање и разматрање као допунску тачку дневног реда овај велики проблем наших суграђана из МЗ „Брезоник“.
Верујемо да би расправа о Брезонику донела позитиван помак јер би се у решавање проблема укључили одборници као релевантни представници грађана Бора, како из власти тако и опозиције, чланови МЗ „Брезоник“, представници фирме Zijin, надлежних републичких институција и други.
Мора се узети у обзир да су чланови МЗ „Брезоник“ тражили од одборника да се о њиховим мукама говори на седници Скупштине града Бора.
Чланови Савета ове месне заједнице би одборницима града Бора изнели своје проблеме а Скупштина града Бора би донела Закључак и оформила Комисију која би се укључила у њихово решавање.
Напомена: Предлажемо да се на Седницу, између осталих, по овој тачки дневног реда позову:
1. Представник Министарства рударства,
2. Представник Министарства за заштиту животне средине,
3. Представник Института за рударство и металургију у Бору,
4. Представник Техничког факултета у Бору,
5. Председник Савета МЗ „Брезоник“, и др.
Захтев подноси:
Оборничка група „Уједињени за Бор“ -
Народна странка-Влашка народна странка
____________________________________
Драган Марковић, шеф одборничке групе
Ул. Ђ.А.Куна бр. 8/2, Бор
====================================================
4.-...................
ГРАД БОР
-Скупштина града Бора
-Председник Скупштине
Предмет: Допуна предлога дневног реда Скупштине града Бора
Поштовани,
У складу са чланом 99. Пословника Скупштине града Бора предлажем допуну дневног реда 24. Седнице Скупштине града Бора која је заказана за 30. септембар 2021. године (четвртак) са почетком у 9 часова, следећом тачком:
Презентација Студије “Батута“ о здрављу грађана Бора -остваривање јавног интереса у циљу унапређења услова живота грађана на територији града Бора
Образложење предлога:
Подаци о здрављу грађана Бора и малигним обољењима од којих обољевају и умиру у већем проценту у односу на грађане из других делова Србије приказани су у студији под називом „Унапређење управљања контаминираним локалитетима у Србији“, а у чијој изради су учествовале званичне институције – министарства здравља и заштите животне средине као и Институт за јавно здравље „Батут“.
Грађани Бора имају већи ризик од оболевања и умирања од свих малигних болести осим од тумора коже. Грађани Бора такође имају већи ризик од умирања од других болести као што су респираторна, дигестивна, кардиоваскуларна обољења.
Оно што документ констатује јесте да и мушкарци и жене у Бору имају „значајно већи ризик“ да оболе и да умру од низа малигних обољења.
Исти образац (већи ризик) је примећен и у случају умирања од рака грлића материце и рака јајника код жена, као и за рак простате и тестиса код мушкараца – каже се још у публикацији.
Познато је да месечни и годишњи Извештаји о квалитету амбијенталног ваздуха у граду Бору показују велика прекорачења штетних материја, сумпор диоксида и ПМ честица, при чему садржаји изузетно отровних арсена и кадмијума вишеструко премашују законом дозвољене вредности.
У извештају „Батута“ набројани су утврђени недостаци, а најбитнији је да се постојећи закони не примењују.
Наведено је да је потпуно незадовољавајућ ниво имплементације закона, да недостају стратешке смернице, да нема одговорности, комуникације, нема ни стратегија и акционих планова . У изради студије учествовао је и италијански институт за здравље.
Имајући у виду да грађани Града Бора заслужују да у 21. веку живе и раде у здравој средини а да будућим нараштајима оставимо Бор без прекомерног загађења.
Зато је јавни интерес да сви буду упознати са резултатима ове студије, да се закони примењују и да одговорност за побољшање животних услова у Бору буде водиља свих у систему власти.
Бор и околина су данас најзагађенији део Србије.
Ова Студија представља последње упозорење и својеврсни аларм за све у Бору и обавеза је да се о њој расправља на седници Скупштине града Бора.
Након презентовања Студије потребно је у сарадњи са надлежним министарствима и инспекцијама омогућити стриктну примену Закона у циљу заштите здравља грађана града Бора и урадити Пројекат за „Здрав Бор“.
Напомена: Предлажем да се на Седницу, између осталих, по овој тачки дневног реда позову:
1. Начелник Борског управног округа,
2. Представник Института за јавно здравље „Батут“,
3. Представник Министарства за заштиту животне средине,
4. Представник Института за рударство и металургију у Бору,
5. Представни Дома здравља у Бору,
6. Представник Техничког факултета у Бору, и други.
Захтев подноси:
Одборник Скупштине града Бора
____________________________________
Драган Марковић,
Ул. Ђ.А.Куна бр. 8/2, Бор
========================================
Redakcija www.krivelj.org